Żywe ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić oraz doglądać?

Zielone ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? A jak je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Upiększa skwer, ochrania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Zapewnia miły cień, dostarcza kryjówkę ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma pełnić w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź pomóc w podziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu intymnych kącików? Powinniśmy również uradzić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu drzewa czy też krzewu.

Dużą zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie ochraniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Przeważa opinia, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” i „Spiralis”, które bez docinania trwają wąski kształt. Gdy osiągną pożądaną wielkość redukujemy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety z plastiku preferujemy iglaki odporne na zimno. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają uniesione pędy oraz prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najakuratniej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki a także graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, ze względu na to uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o różnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za ramę rabat tudzież ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najprzyzwoiciej, gdy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy pozyskać całkiem spore żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi skweru, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje odpowiednio egzamin też w przypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te gatunki można też strzyc, ale wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone płoty rekomendowane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najlepiej sprawdza się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają niekiedy oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztacheta plastikowe z laurowiśni względnie zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), ażeby można go było otulić na zimę agrowłókniną i bez trudu wyjąć zaschnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie bądź trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony parkan z gatunków zrzucających liście na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone sztacheta z Winylu strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą liną „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s